Budapesti szakmai kirándulás

2022. december 2-3. között a Partiumi Keresztény Egyetem, Pallas Athéné Kiválósági Ösztöndíjas hallgatói és a Fényes Elek Szakkollégiumi Műhely hallgatói részt vettek egy szakmai kiránduláson, Budapesten.

Első nap a hallgatók meglátogatták a Pénzmúzeumot, ahol a Magyar Nemzeti Bank Oktatási Klubjának képviselői egy tudományos előadást tartottak a hallgatók számára a monetáris politikáról, majd ezután megtekintették a múzeumban a Pénz útja címet viselő állandó kiállítást mely a fizetőeszközök öt fő funkciójának bemutatására vállalkozik, melynek érdekében a tárlat teljes felépítése az egyes pénzfunkciók szerint tagolódik. A látogatás az Aranybányából indult, ahol a hallgatók egy interaktív digitális tudástár segítségével rengeteg hasznos ismerethez jutottak az arany gazdasági, kulturális vagy szakrális felhasználásával kapcsolatban. Erről a szimbolikus helyszínről indul a teljes kiállításon végighúzódó aranyfonál, mely a későbbiekben végig mutatta az utat a hallgatóknak. A második csomópont a pénz forgalmi eszköz funkcióját vizsgálta, és a fizetőeszközök formai megjelenésére, illetve a formai és a gyakorlati felhasználás kapcsolatára irányította a figyelmet. A harmadik csomópontban a pénz mint fizetési eszköz került fókuszba. A negyedik csomópont a világpénzek kialakulására és működésére világított rá, és bemutatta, milyen szerepe van ezeknek a pénznemeknek a globális gazdaság működtetésében és fenntartásában. Az ötödik csomópont a pénz kincsképző funkcióját járta körbe, de ennek kapcsán rámutat arra is, hogy a társadalom számára az anyagi kincsek mellett legalább ekkora, vagy még nagyobb a szellemi kincsek jelentősége. A Pénzmúzeum meglátogatása után a hallgatók ellátogattak a Budapesti Karácsonyi Vásárra. A nap végére a hallgatók ellátogattak a Joghallgatók Önképző Szervezetéhez (JÖSz) ahová meghívást kaptak, és az estét egy közös kerekasztal beszélgetéssel zárták, ahol megismerkedtek egymással. A Fényes Elek Szakkollégiumi Műhely és a Joghallgatók Önképző Szervezetének vezetőségi tagjai egy eredményes megbeszélést is tartottak azzal kapcsolatban, hogy közös partnerségi programokat indítanak a jövőben, amellyel biztosítani szeretnék majd a jövőre tekintve a szakkollégium hallgatói számára a tudományos fejlődést és cserediák programok kialakítását.

Második nap a hallgatók ellátogattak a Budai Várnegyedbe, ahol egy idegenvezetővel körbejártak a Budai Várnegyed látnivalóit, mint például a Budai várat, Mátyás-templomot, Halászbástyát, Hadtörténeti múzeumot, Karmelitát, Köztársasági Hivatalt, Budavári siklót, és megismerhették a vár történelmét. Ezután a hallgatók ellátogattak az Országházba, ahol megismerhették a történelmét és megtekinthették a Szent Koronát. A nap végére a hallgatók ellátogattak a Magyar Zene Házába, ahol megtekinthették a ,,Hangdimenziók – Zenei utazások térben és időben,, című kiállítást, illetve ezt követően meglátogatták a Vajdahunyadi várat és a Hősök terét.

A budapesti szakmai kirándulás támogatója a Partiumi Egyetem Alapítvány volt. A programokat szervezte és lebonyolította a Partiumi Egyetem Alapítvány részéről Tőkés József és Mandula Gergely, a Magyar Nemzeti Bank Oktatási Klubjának képviselői, illetve a Partiumi Keresztény Egyetem részéről Szilágyi Ferenc, Lakatos Artúr, Czuczor Krisztina és Kincses Gabriella.

20221202 155619received 86009972530596220221203 12064220221203 111941